Samsung Galaxy A17 5G Price in Pakistan
Samsung Galaxy A17 5G
Rs. 59,999
Coming Soon
Samsung Galaxy A17 5G Price & Specifications
| Release Date | 14-08-2025 |
| SIM Support | Nano-SIMNano-SIM + eSIMNano-SIM + Nano-SIM |
| Phone Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Phone Weight | 192 g |
| Operating System | Android 15, up to 6 major Android upgrades, One UI 7 |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Phone Type | Type |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus, Mohs level 5 |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Type | 5000 mAh |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 50 MP + 5 MP + 2 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
Samsung Galaxy A17 5G price in Pakistan is 59,999 PKR. Samsung Galaxy A17 5G is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Samsung Galaxy A17 5G launched with impressive color options Blue Black,Light Gray,Gold,Light Green. Samsung Galaxy A17 5G phone weighs only 200 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Samsung Galaxy A17 5G is set up with a 50 MP + 5 MP + 2 MP back camera and 13 MP selfie camera. The processor Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) and Mali-G68 MP2 ensure the smooth performance of Samsung Galaxy A17 5G. The Display of Samsung Galaxy A17 5G supports Resolution up to 1080 x 2340 pixels and the screen Size is 6.7 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.7 inches. Mobile battery capacity is 5000 mAh, non-removable. This Samsung mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Samsung Galaxy A17 5G price.
Read More +Samsung Latest Mobiles
Samsung Upcoming Mobiles
Samsung Galaxy A17 5G Availability
| Expected Price: | Rs. 59,999 |
| Release Date: | August 14, 2025 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Samsung Galaxy A17 5G Price and Specs
| Samsung Galaxy A17 5G 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 59,999 |